Product Details
LM124, LM224, LM324, Low Power Quad Operational Amplifiers with Low Input Bias Current
The LM124, LM224 and LM324 operational amplifiers consist of four independent, high gain circuits, with frequency compensation implemented internally.
Wide gain bandwidth: 1.3 MHz
Input common-mode voltage range includes ground
Large voltage gain: 100 dB
Low supply current per amplifier: 375 μA
Single power supply: +3 V to +30 V
SpecificationsAttribute Value Amplifier Type Low Power Mounting Type Surface Mount Package Type SOIC Power Supply Type Dual, Single Number of Channels per Chip 4 Pin Count 14 Typical Single Supply Voltage 5 → 28 V Typical Gain Bandwidth Product 1.3MHz Typical Dual Supply Voltage ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V Typical Slew Rate 0.4V/µs Minimum Operating Temperature 0 °C Maximum Operating Temperature +70 °C Typical Voltage Gain 100 dB Width 4mm Rail to Rail No Height 1.65mm Dimensions 8.75 x 4 x 1.65mm Length 8.75mm
The LM124, LM224 and LM324 operational amplifiers consist of four independent, high gain circuits, with frequency compensation implemented internally.
Wide gain bandwidth: 1.3 MHz
Input common-mode voltage range includes ground
Large voltage gain: 100 dB
Low supply current per amplifier: 375 μA
Single power supply: +3 V to +30 V
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | Low Power |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOIC |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Pin Count | 14 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 → 28 V |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.3MHz |
| Typical Dual Supply Voltage | ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Slew Rate | 0.4V/µs |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Typical Voltage Gain | 100 dB |
| Width | 4mm |
| Rail to Rail | No |
| Height | 1.65mm |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.65mm |
| Length | 8.75mm |





















